IMUNITA, PLODNOST A ZINEK: CO MAJÍ SPOLEČNÉ?

Date:

Rozhodnutí přivést na svět nový život je jedním z největších závazků, jaké lze učinit. Stále více párů se však, v otázce plodnosti, potýká s problémy. Neobvyklé nejsou ani komplikace během těhotenství. Potřebné odpovědi se přitom mohou skrývat v příjmu zinku.

Plánování rodičovství nebo očekávání vytouženého miminka nemusí mít vždy hladký průběh. Nemusíte patřit k nastávajícím rodičům, abyste si chtě nechtě od okolí vyslechli léty tradované rady a babské recepty; absurdní pověry, které se spojují s „procesem“ početí a také samotným těhotenstvím jsou samostatnou kategorií. Co však k tomu vědecké poznatky a zkušenosti odborníků? Ti upozorňují, že při problémech s plodností může hrát významnou roli dostatek zinku.

Co je vlastně zinek?

Zinek je mikrominerál, což znamená, že tělo ho potřebuje ve velmi malých množstvích. Hraje důležitou roli jako esenciální stopový prvek pro vývoj, růst a diferenciaci všech živých organismů. Je součástí důležitých enzymů a DNA proteinů. Kromě katalytické funkce přispívá také ke stabilizaci membrán a makromolekul v metabolismu.

Při těhotenství hraje centrální roli v buněčném dělení, syntéze a růstu proteinů. To znamená, že adekvátní přísun zinku je obzvláště důležitý pro ženy, které čekají miminko. Během těhotenství je nedostatek zinku a jiných mikroživin běžný z důvodu zvýšených požadavků na výživu matky a vyvíjejícího se plodu. Tyto nedostatky mohou mít negativní vliv na výsledky těhotenství, včetně zdraví matky a novorozence.

I když je zinek potřebný v malých množstvích, stále je to esenciální minerál – což znamená, že vaše tělo jej potřebuje ke správnému fungování. Toxicita zinku se může vyskytnout v akutní i chronické formě. Mezi akutní nepříznivé účinky vysokého příjmu zinku patří nevolnost, zvracení, ztráta chuti k jídlu, břišní křeče, průjmy a bolesti hlavy. Příjem 150 – 450 mg zinku denně byl spojován s takovými chronickými účinky, jako je nízký stav mědi (již při dávce 60mg/den po dobu 10 týdnů), změněná funkce železa, snížená imunitní funkce a snížená hladina HDL (dobrého cholesterolu).

Nadbytek zinku u mužů

Zinek má významnou roli při pohlavním zdraví mužů, v kvalitě spermií a oplodnění. Koncentrace zinku je vysoká ve semenné tekutině a má mnohostrannou roli ve funkčních vlastnostech spermií, včetně účinků na pružnost lipidů a stabilizaci membrány spermií. Předpokládá se, že působí jako důležitý protizánětlivý faktor a že se podílí na oxidačním metabolismu spermií. Zároveň působí na mužský hormon testosteron, v močovém systému působí antibakteriálně a má pozitivní vliv na prostatu a sexuální zdraví.
Nedostatek zinku

Absorpce zinku závisí na jeho koncentraci. Všechny potřebné procesy se dějí v tenkém střevě. Za normálních fyziologických podmínek nejsou transportní procesy absorpce nasycené. Zinek podávaný pacientům nalačno ve vodných roztocích se vstřebává efektivně (60–70%), zatímco absorpce z tuhé stravy je méně účinná a liší se v závislosti na obsahu zinku a složení stravy.

Hlavní ztráty zinku z těla jsou močí. Při dlouhodobém deficitu může docházet ke vzniku patologických stavů. Doba nasycení organismu závisí na hloubce deficitu. Důležité je se do schodků nedostávat a udržovat si přiměřený příjem.

Nedostatek zinku brání spermatogenezi; je příčinou abnormalit spermií a má negativní vliv na koncentraci testosteronu. Na základě těchto zjištění je zinek velmi důležitý pro mužskou plodnost.

Fertilization process. Gynecology 3D Render

Postarat se o dobrou imunitu nejde za pár dní nebo týdnů. Změny nepřijdou hned, ale stojí za to si na ně počkat a něco pro… Čti dál
Zinek a imunita

Neutrofily jsou buňky přirozené imunity cirkulující v krvi, které se podílejí na akutní fázi zánětu a eliminaci patogenů v případě bakteriální infekce. Laicky řečeno – hledají, zachytávají a zabíjejí škodlivé bakterie. Zinek se nachází v široké škále potravin, takže jeho příjem je velmi dostupný. Například ústřice obsahují více zinku v jedné porci než jakékoli jiné jídlo. Libové červené maso, celozrnné obiloviny, čočka a luštěniny poskytují nejvyšší koncentraci zinku na 1 gram potraviny. Mnohdy je však příjem prostřednictvím jídla nedostačující a tak je třeba jej doplňovat přes různé výživové doplňky (např. zinkosel). Je však třeba sáhnout po takovém, který v jedné pilulce obsahuje vitamín C a E, zinek a selen. Je to proto, že se vzájemně podporují.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Správa mateřských škol: Moderní řešení s využitím informačního systému

Správa mateřských škol nikdy nebyla jednodušší. Díky moderním technologiím,...

Poznejte kvality, které mají značkové helmy, brýle a chrániče pro cyklistiku 

Naše bezpečnost by měla být při cyklistice stejně důležitá,...

Čištění auta aneb kolik stojí detailing interiéru?

Počet motorových vozidel na českých silnicích neustále stoupá, což...

Jak správně vybrat společnost, která poskytuje půjčky pro seniory?

Lidé ve středním věku ve většině případů nemají problémy...